Citizen Developer – jakie pełni funkcje w firmie, skąd się wzięło to „stanowisko” i jaka jest przyszłość takiego zakresu obowiązków?

citizen developer

Rosnąca nieustannie funkcjonalność oraz popularność platform typu No-Code i Low-Code przyczyniła się w dużym stopniu do tego, kim i czym zajmują się obecnie Citizen Developer. Pomimo tego, iż na pierwszy rzut oka brzmi to jak samodzielne stanowisko, w praktyce termin Citizen Developera traktować należy bardziej jako zestaw umiejętności. Kim dokładnie są Citizen Developerzy? Kto jako pierwszy podjął się próby zdefiniowania tego pojęcia? Jaka jest przyszłość takiego zakresu obowiązków? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Citizen Developer co to znaczy i kto wprowadził ten termin?

Pierwszą próbę zdefiniowania pojęcia Citizen Developer podjęło znane obecnie na całym świecie amerykańskie przedsiębiorstwo analityczno-badawcze Gartner. Firma ta od 1979 roku specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze strategicznym wykorzystaniem technologii w biznesie. Zgodnie z ich definicją Citizen Developer jest osobą, która:

-tworzy aplikacje biznesowe na potrzeby własne, firmy lub poszczególnych działów

-wykorzystuje narzędzia i środowiska programistyczne, które nie są sprzeczne z wytycznymi działu bezpieczeństwa oraz IT

-jest częścią działu biznesowego i tym samym nie podlega, ani nie raportuje pod działem IT

Citizen developer kto to jest dokładnie?

Najprościej rzecz ujmując, mianem Citizen Developera określić można osoby, które nie będąc developerem z zawodu (tzn. ukończone studia kierunkowe), podejmują się tworzenia własnych aplikacji, usprawnień i narzędzi przy pomocy platform typu no-code oraz low-code. Za doskonały przykład mogą posłużyć osoby, które pracując na stanowiskach takich jak choćby analityk, manager, handlowiec i zdobyły wiedzę niezbędną do zoptymalizowania wewnętrznych procesów. To właśnie dzięki nowoczesnym i niewymagającym wiedzy z zakresu programowania platformom no-code Citizen Developerzy są w stanie odciążyć niemalże każdy dział IT. Mając na względzie utrzymujące się od wielu lat na wysokim poziomie zapotrzebowanie na programistów, łatwo zrozumieć można, w jaki sposób powstała luka, którą z własnej inicjatywy starają się zapełnić programiści obywatelscy.

Czym zajmuje się osoba z kompetencjami Citizen Developer Microsoft?

Citizen Developer Microsoft to termin zarezerwowany dla osób, które do tworzenia narzędzi i aplikacji biznesowych wykorzystują opracowane przez Microsoft Power Apps. Podobnie jak w przypadku platform typu no-code wstępnie skompilowane szablony aplikacji modyfikuje się tam przy pomocy przeciągania i opuszczania (ang. Drag&Drop). Dzięki temu nawet bez jakiejkolwiek znajomości języków programowania można łatwo i szybko stworzyć w pełni dopasowane do potrzeb rozwiązania w postaci aplikacji biznesowych. Warto tu jednak zwrócić uwagę, iż Microsoft Power Apps zaliczą się do platform low-code, co znacząco podnosi poziom wymaganej wiedzy przez Citizen Developera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *