Jaką przewagę zapewnia platforma NoCode nad rozwiązaniami typu Low-Code?

platforma NoCode

Utrzymujące się ciągle na dosyć wysokim poziomie zapotrzebowanie na programistów to problem, który platformy NoCode oraz Low-Code są w stanie rozwiązać. To właśnie dzięki nim wypracowane doświadczenie i zdobytą wiedzę branżową przekuć można w funkcjonalne i w pełni dopasowane do indywidualnych potrzeb aplikacje biznesowe. W większości przedsiębiorstw działy IT pracują na tyle intensywnie, iż zgłaszane przez pracowników pomysły na usprawnienia trafiają na szary koniec listy zadań. Niestety w praktyce rzadko kiedy są one wdrażane, ponieważ wiązać się to może w potencjalnie wysokim oraz kosztownym nakładem pracy doświadczonego developera. Sytuacja komplikuje się dodatkowo, gdy pracownicy w odpowiedzi na brak reakcji sami zaczynają wprowadzać własne usprawnienia bez informowania działu IT. Jakie zagrożenia są z tym związane i jak się przed nimi zabezpieczyć? Czym dokładnie są platformy typu NoCode oraz Low-Code? Jakie są wady i zalety obydwu rozwiązań? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

No Code Platform vs Low-Code – Czym różnią się te rozwiązania?

Tworzenie aplikacji biznesowych na platformie NoCode takiej jak Qalcwise nie wymaga żadnej wiedzy z zakresu programowania, dzięki czemu potencjalnie każdy wykazujący odpowiednią inicjatywę pracownik może stać się tzw. Citizen Developerem. Oczywiście niemalże identyczny efekt osiągnąć można przy pomocy platform typu Low-Code. Obydwa rodzaje platform ułatwiają odczuwalnie projektowanie aplikacji, ale w przypadku rozwiązań typu Low-Code trzeba liczyć się z koniecznością obsługi narzędzi takich jak program do pisania kodu.

Największą zaletą obydwu rozwiązań jest niewątpliwie możliwość łatwego tworzenia w pełni dopasowanych do potrzeb aplikacji oraz usprawnień. Bardzo istotna jest także kwestia bezpieczeństwa, o której wspomnieliśmy nieco we wstępie. Zapewniając pracownikom środowisko do tworzenia własnych narzędzi oraz usprawnień w postaci platformy NoCode takiej jak Qalcwise, można uniknąć problemów związanych z wykorzystywaniem przypadkowych narzędzi do usprawniania pracy. Przykładem może być tu choćby sytuacja, w której pracownik przetwarza firmowe dane za pośrednictwem prywatnej chmury (np. Dropbox, Dysk Google, iCloud itp.), żeby mieć do nich jednoczesny dostęp z poziomu laptopa oraz urządzeń mobilnych. Dzięki Qalcwise projektowanie aplikacji mobilnych nie pochłania żadnych dodatkowych zasobów, ponieważ wszystkie projekty aplikacji webowych dostępne są w pełni funkcjonalnej wersji z poziomu tabletów oraz smartfonów.

Microsoft Power Apps co to jest?

Microsoft Power Apps to jedna z najbardziej znanych na świecie platform typu Low-Code, Pisanie aplikacji w opracowanym przez Microsoft Power Apps ze względu na konieczność stosowania kodu lub zaangażowania doświadczonego developera jest dużo bardziej wymagające i kosztowne niż tworzenie aplikacji biznesowych na platformie Qalcwise.