No-code zdominuje technologiczne trendy 2020 roku

blog-no-code-tech-trends-2020-pl

Na czym polega fenomen technologii no-code i co wnosi ona do biznesu? W jaki sposób pozwala przezwyciężyć deficyt programistów i uniezależnić biznes od IT? Zobacz, dlaczego to platformy “bez programowania” będą jednym z najgorętszych trendów 2020 roku.

Cyfrowa transformacja to już buzzword. Trudno nie natknąć się o artykuły na temat digitalizacji biznesu w każdym niemal periodyku. Nie dziwne, to w niej przedsiębiorcy upatrują leku na spowolnienie gospodarcze, sposób na zbudowanie przewagi konkurencyjnej, zapewnienia lepszych doświadczeń klientom i wreszcie – oszczędności. Nie jest to jednak zmiana łatwa do przeprowadzenia, nie tylko ze względu na konieczność zmiany organizacji i mentalności samych przedsiębiorstw, ale też ograniczone zasoby, również ludzkie. Według The Application Association tylko w USA pozostaje dziś nieobsadzonych prawie ćwierć miliona wakatów w IT. Z kolei Bureau of Labor Statistics prognozuje, że różnica w liczbie nowych pozycji i dostępnych programistów w USA w 2020 roku wyniesie ponad milion. Niewiele lepiej jest w Europie, gdzie deficyt programistów w przyszłym roku może wynieść nawet pół miliona deweloperów.

I tak dochodzimy do odpowiedzi na pytanie, jak technologia może pomóc wyjść z tego impasu? Odpowiedzią jest demokratyzacja IT, jeden z najdynamiczniej rozwijających się zjawisk, pojawiającym się w większości trendów na 2020 rok. Demokratyzacja IT odnosi się do zjawiska, dzięki któremu dostęp do technologii zyskują osoby bez umiejętności technicznych. Firmy przechodzą z modelu zamkniętego systemu IT w stronę samoobsługowej technologii. Czym jest ta samoobsługowa technologia? To właśnie no-code.

Jak to możliwe, że technologia no-code pozwala tworzyć nawet zaawansowane rozwiązania osobom bez wiedzy na temat programowania? Platformy wykorzystujące no-code są niezwykle proste – użytkownicy po prostu przeciągają i upuszczają komponenty wizualne, aby złożyć aplikację. Takie rozwiązania mają też swoje ograniczenia, jednak Qalcwise znalazł na nie sposób. Co wyróżnia nasze rozwiązanie? Jako pierwsi i do tej pory jedyni zaproponowaliśmy interfejs korzystający z funkcjonalności podobnych do tych z arkuszy kalkulacyjnych. Do funkcjonalności arkuszy kalkulacyjnych dodaliśmy możliwości integracji z istniejącymi bazami danych i systemami informatycznymi oraz funkcje śledzenia obiegu dokumentów i komunikowania decyzji, tworząc tym samym zupełnie nową jakość w obszarze rozwiązań IT dla biznesu

Takie aplikacje pozwalają zautomatyzować procesy (analityczne, planistyczne, administracyjne itp.) tym, którzy najlepiej je znają. Bez długotrwałych analiz, absorbowania dodatkowych zasobów i kosztownych, złożonych projektów deweloperskich. I chociaż no-code’owe platformy programistyczne nie oznaczają końca tradycyjnego kodowania, to na pewno zyskają na znaczeniu w nadchodzących latach. Szczególnie wśród przedsiębiorstw, których budżety niekoniecznie pozwalają na outsourcing usług. Według IDC FutureSpace do 2024 r. powstanie generacja specjalistów korzystających tylko i wyłącznie z rozwiązań no-code. Będzie ich ponad cztery razy więcej niż tradycyjnych deweloperów! No-code prawdopodobie zdominuje nie tylko technologiczne trendy 2020 roku, ale i kolejnych lat!


Źródła:
Gartner: Top 10 strategic technology trends for 2020
G2: Mobile App development trends
Towards Data Science: 20 predictions about software development trends in 2020
CIO: 10 future trends and how CIOs can keep ahead in 2020