Warto zastępować rozwiązania HCL Domino/Notes aplikacjami no-code Qalcwise

HCL Notes to środowisko do pracy grupowej zaprezentowane w 1989 roku przez Lotus Notes, które obecnie rozwija nadal znany na całym świecie koncern IBM. Historia tego narzędzia jest znacznie bardziej skomplikowana, ponieważ kilkukrotnie przechodziło ono rebranding. We wczesnych etapach znane było ono także pod nazwą Domino/Notes, która łączyła w sobie IMB Domino i Lotus Notes. Złożone przemiany i transformacje przyczyniły się odczuwalnie do pogorszenia funkcjonalności HCL Notes, które w 2018 IBM wystawił na sprzedaż. W ostatnich latach większość firm z segmentów SMB i Enterprise zdecydowała zastąpić Lotus Notes znacznie bardziej praktycznymi aplikacjami low-code lub no-code. W Polsce współpraca z HCL Domino jest dosyć problematyczna ze względu na brak wsparcia w naszym języku. Znalezienie rzetelnych materiałów szkoleniowych ze względu na nieustannie zmieniające się nazwy Lotus Domino nie należy do najłatwiejszych zadań. Niegdyś bezkonkurencyjne Domino/Notes przetrwało do dziś, ale na szczęście na rynku nie brakuje już alternatywnych rozwiązań do HCL Notes.

Czym wyróżniają się aplikacje na platformie Qalcwise?

Qalcwise to platforma no-code, dzięki której osoby nietechniczne mogą tworzyć własne narzędzia i aplikacje. Dopasowane do potrzeb biznesu rozwiązania, które nie wymagają integrowania programistów, cenione są szczególnie przez mniejsze i średnie przedsiębiorstwa. Prostą aplikację no-code można zbudować samodzielnie nawet w kilkanaście minut bez konieczności zapisywania nawet linijki kodu. Opracowanie własnej, klasycznej aplikacji od zera jest niezwykle kosztownym procesem, co związane jest przede wszystkim wysokimi stawkami w branży IT. Pamiętać trzeba także o dodatkowych kosztach związanych z rozwijaniem i utrzymywaniem narzędzia. Tworzenie własnych aplikacji no-code nie wymaga natomiast żadnej wiedzy z zakresu programowania lub architektury IT.

Czy platformy no-code przydają się większych firmach?

Wbrew pozorom platforma no-code sprawdzi się świetnie nawet w większych przedsiębiorstwach, które są w stanie dzięki niej odczuwalnie odciążyć własnych programistów i developerów. Aplikacje Qalcwise to doskonały sposób na automatyzację powtarzalnych zadań, które obecne są na wszystkich szczeblach i stanowiskach. Wdrażanie zewnętrznych rozwiązań lub generycznych narzędzi jest dosyć problematyczne, szczególnie w przypadku bardziej rozbudowanych struktur.

Dlaczego nie powinno się zwlekać z zastąpieniem rozwiązań Lotus Domino?

Wydawać by się mogło, iż tak długo rozwijane HCL Domino to dosyć bezpieczny wybór. Nic bardziej mylnego. Niestety ze względu na skrajnie zróżnicowane zastosowania Lotus Notes jest delikatnie mówiąc dziurawym systemem. Potwierdzić to mogą dziesiątki znanych podatności i wrażliwości, które bez trudu znaleźć można w dowolnej bazie CVE (Common Vulnerabilities and Exposures).

Nawet pomimo kilku zmian nazwy Lotus Notes ma obecnie ponad 150 znanych podatności. Lista potencjalnych problemów obejmuje liczne wycieki danych (np. haseł, nazw użytkowników) i ataki typu Denial of Service (DoS). Najbardziej problematyczne jest nieautoryzowane zdalne wykonywanie kodu, które innymi słowami oznacza całkowitą utratę kontroli nad systemem i danymi. Są to niezwykle poważne podatności, na które w dobie przepisów GDPR (General Data Protection Regulation) nie można sobie pozwolić. 

Narzędzia takie jak Metasploit umożliwiają szybkie sprawdzenie potencjalnych podatności danego systemu pod kątem znanych exploitów i wrażliwości. Niestety bardzo często korzystają z nich także przestępcy, którzy z premedytacją szukają łatwych ofiar. Mając na uwadze stale rosnącą liczbę ataków typu Ransomware (wymuszanie okupu w zamian za odszyfrowanie danych) lepiej nie czekać zbyt długo z zastępowaniem Domino/Notes. Aplikacje biznesowe Qalcwise są dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem, które pozbawione jest wrażliwości i podatności charakterystycznych dla rozwiązań HCL Domino

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *