Automatyzacja transportu

automatyzacja transportu

Kiedy nastąpi automatyzacja transportu?

Dynamiczny rozwój technologii komputerowych odegrał znaczącą rolę w procesie kształtowania nowoczesnych procesów logistycznych. Rozwiązania technologiczne oparte na Machine Learning czy NLP (Natural Language Processing) umożliwiają automatyzację w zupełnie nowych obszarach. Uczenie maszynowe oraz przetwarzanie języka naturalnego sprawiają, iż perspektywa pełnej automatyzacji transportu staje znacznie mniej odległa. Projekty autonomicznych pojazdów coraz częściej pojawiają się w portfolio światowych marek. Zdaniem wielu pełna automatyzacja transportu  publicznego w krajach wysoko uprzemysłowionych może nastąpić w tej dekadzie.

Jakie znaczenie ma automatyzacja transportu w kontekście automatyzacji logistyki?

E-commerce to stosunkowo nowa gałąź w sektorze handlowym. Nawet przed okresem pandemii nie sposób było nie zauważyć wzrostu popularności handlu elektronicznego. Coraz więcej sprzedawców oraz firm decyduje się na rezygnację z kosztownych punktów stacjonarnych na rzecz sprzedaży internetowej. Przyczyniło się do w dużym stopniu do gwałtownego wzrostu i rozwoju w sektorze firm oferujących rozwiązania logistyczne. Pełna automatyzacja logistyki i automatyzacja transportu to marzenie wielu przedsiębiorców z segmentu SMB, a zarazem konieczność, jeśli chcą pozostać konkurencyjni dla sektora Enterprise.

W większości krajów na świecie bez problemu zamówić możemy dowolne produkty za pośrednictwem e-sklepów czy marketplace’ów o zasięgu globalnym. Automatyzacja logistyki transportu zamówień umożliwia dostawę większości towarów w ciągu 24 godzin niezależnie od miejsca, w którym jesteśmy.

Im wyższy jest poziom automatyzacji logistyki w danym przedsiębiorstwie, tym niższy jest koszt oraz czas obsługi realizowanych zamówień. Najwięksi gracze na rynku sami opracowują swoje rozwiązania, które często potrafią zaskakiwać. Przykładem tego może być znana firma kurierska, której kierowcy rzekomo skręcają tylko w prawo, aby uniknąć kolizji z innymi pojazdami oraz obniżyć zużycie paliwa.