Aktualnosci
4 sygnały, że potrzebujesz aplikacji do zarządzania prowizjami sprzedawców
by Przemysław Fura
06 grudnia 2019
4 min
Reading Time: 4 minutes

Nawet połowa modeli prowizyjnych nie zapewnia firmom pożądanych wyników sprzedaży. Nieefektywne zarządzanie prowizjami i planami sprzedaży sprawia, że firmy tracą szanse sprzedażowe i realne dochody. Z pomocą przychodzą aplikacje automatyzujące te procesy. Sprawdź czy to już moment, aby Twoja organizacja sięgnęła po profesjonalne narzędzia.

Co to jest wynagrodzenie motywacyjne?

To inaczej zmienna część wynagrodzenia zależna od wyników sprzedaży. Zarządzanie wynagrodzeniami motywacyjnymi (ang. Incentive Compensation Management) obejmuje prowizje od sprzedaży, bonusy, benefity itp. Nadrzędnym celem ICM jest poprawa wyników finansowych dzięki optymalizacji celów sprzedażowych i utrzymaniu motywacji sprzedawców. Ważne jest również utrzymanie programów motywacyjnych w ramach marży, dzięki czemu przedsiębiorstwo może maksymalizować przychody. Kiedy potrzebujesz systemu ICM? Oto 4 symptomy (jeśli przynajmniej jeden z nich pasuje do sytuacji w Twojej firmie koniecznie rozważ wdrożenie odpowiedniej technologii, aby wspomóc swój zespół sprzedaży):

1. Błędy i opóźnienia w wynagrodzeniach

Jeśli wyliczanie dokładnej prowizji stało się problematyczne ze względu na wiele zmiennych elementów lub nie wypłacasz jej na czas, to pora pomyśleć o narzędziu, które ułatwi kalkulacje i rozliczenia. Większość firm korzysta z arkusz, w których nietrudno jednak o pomyłkę, nadpisanie danych czy utratę danych. Konieczność manualnego przetwarzania danych i ręcznego kompilowania zestawień, a następnie oczekiwanie na akceptację przez odpowiednią osobę sprawia, że proces staje się nieefektywny. Korekty wynagrodzeń i spory skutkują “księgowaniem w tle” (handlowcy sami sprawdzają swoje wyniki, weryfikują faktury i raporty zamiast poświęcać czas na bardziej wartościowe zadania). A niezadowolenie pracowników i przedłużające się wypłaty sprawiają, że przestajesz być postrzegany jako rzetelny i wiarygodny pracodawca. Jeśli ten opis pasuje do Twojej organizacji, czas pomyśleć o automatyzacji procesu rozliczania prowizji.

 

W aplikacji do zarządzania prowizjami od Qalcwise wynagrodzenia wyliczają się same, wystarczy ustawić odpowiednie reguły i alerty, które nie pozwolą na wprowadzenie błędnych danych i natychmiast poinformują o odchyleniach. Sprzedawcy zyskają dostęp do systemu, w którym będą mogli sprawdzić prawidłowość naliczonego wynagrodzenia przed jego wypłatą. Dodatkowo, dzięki integracji aplikacji z systemem księgowo-płacowym, za pomocą jednego kliknięcia możesz wygenerować zestawienie, wysłać je do akceptacji i stworzyć zlecenia przelewów dla pracowników.

2. Brak kontroli i możliwości audytu

Masz poczucie, że nie kontrolujesz realizacji budżetu? Na koniec miesiąca jesteś zawsze zaskoczony wynikami sprzedaży, niekoniecznie pozytywnie? Masz problem z eliminacją ukrytych kosztów? Prawdopodobnie nie dysponujesz narzędziem, które pozwoli Ci monitorować realizację planów i je na bieżąco modyfikować. Brakuje Ci użytecznych informacji i aktualnych danych w jednym miejscu. Przenosząc ten proces do aplikacji Qalcwise, zyskujesz dostęp do pełnych danych w czasie rzeczywistym, w jednym wygodnym miejscu. W każdej chwili zarówno pracodawca, jak i pracownicy mogą sprawdzić poziom realizacji planu i należne prowizje, a także omówić sporne kwestie. Dzięki temu, że sprzedawcy mogą raportować sprzedaż na bieżąco (z każdego urządzenia mobilnego!), dane są zawsze aktualne i nie musisz czekać na koniec miesiąca, aby wprowadzić zmiany czy zareagować na niepokojące zdarzenia. Dzięki aplikacji do zarządzania prowizjami zyskujesz pełną transparentność procesów i eliminujesz ukryte koszty!

Aplikacja Qalcwise automatyzująca proces zarządzania prowizjami z profesjonalnymi  raportami, z której możesz zacząć korzystać już dziś!

3. Stracone okazje sprzedażowe

Gdy dowiadujesz się o niezrealizowanych celach i planach sprzedaży jest już za późno, aby zareagować i uratować wyniki za miniony okres. Potrzebujesz danych i raportów o sprzedaży, trendach i wydajności zespołu w czasie rzeczywistym. Tego nie zapewnią Ci arkusze. Według badań Gartnera firmy tracą nawet 10% sprzedaży przez brak informacji, które pozwoliłyby zarządzić zespołem handlowców i zapobiec utraconym okazjom. Tylko dzięki rozwiązaniom typu ICM możesz zapobiec takim stratom. Ponadto przy tradycyjnym zarządzaniu sprzedażą, bez wsparcia zaawansowanych narzędzi, trudno wspierać pożądane zachowania sprzedażowe. Na przykład, jeśli zależy Ci na sprzedaży określonego typu produktów, Twój plan wynagrodzeń powinien odzwierciedlać założenia, zapewniając odpowiednio lukratywne wynagrodzenie. Nie dbając o odpowiednią strukturę prowizji, nie motywujesz do sprzedaży tych produktów, które są dla Ciebie najważniejsze.

4. Brak zaangażowania zespołu

Wydaje Ci się, że masz produkt-samograja, a mimo to sprzedaż jest słaba? Stworzyłeś atrakcyjny (w swoim przeświadczeniu) system prowizyjny, a mimo to handlowcy ledwo realizują podstawowe założenia? Nie wiesz jak zmotywować ich do przekraczania celów? A może Twój system wynagrodzeń jest tak skomplikowany, że nie angażuje zespołu? Do tego szwankuje komunikacja. A czy wiesz, że właśnie automatyzacja poprawia relacje i jakość współpracy w firmach? Z jednej strony zdejmuje z pracowników żmudne, powtarzalne zadania, uwalniając ich energię. A z drugiej ułatwia komunikację, zapewnia lepszą wymianę informacji. Dzięki temu handlowcy i ich przełożeni zyskują wygodne narzędzie do przekazywania informacji zwrotnej, nie tracą czasu na zadania administracyjne i uciążliwe raportowanie. Aplikacja do zarządzania prowizjami zapewnia również wnikliwą analizę wydajności pracowników. Zyskujesz możliwość tworzenia bardziej realistycznych prognoz, optymalizacji celów i minimalizujesz ryzyko sporów. Możesz zawczasu zidentyfikować osoby, które potrzebują dodatkowego wsparcia, albo przeciwnie – takie, które wykazują wyjątkowo dobre wyniki w jednym obszarze i przemodelować ich cele. Szacuje się, że blisko połowa programów motywacyjnych nie spełnia swojego zadania – nie zapewnia pożądanych rezultatów. Dzięki aplikacji do zarządzania zmiennymi składnikami wynagrodzenia możesz szybko i wygodnie przemodelować cały system wynagrodzeń, zapewniając skuteczne zachęty i motywację handlowcom. Twój zespół sprzedaży nie osiąga założonych celów? Nie kontrolujesz realizacji planów, a administrowanie wynagrodzeniami jest coraz bardziej czasochłonne i kosztowne? Zarządzanie prowizjami i tworzenie planów sprzedaży może być o wiele skuteczniejsze i przyjemniejsze, jeśli przeniesiesz je do aplikacji na platformie Qalcwise. Jej konfiguracja zajmie Ci tylko kilka godzin, a jeśli potrzebujesz pomocy – konsultanci Qalcwise chętnie dostosują ją do potrzeb Twojej firmy.

Wypróbój bezpłatnie naszą platformę (nie wymagamy karty kredytowej) a jeśli chciałbyś dowiedzieć się, czy nasze rozwiązania dostosują się do Twojej firmy, zapraszamy do umówienia się na demo.

Wyszukaj
Interesujesz się automatyzacją?
Zastanawiasz się jak no-code pomógł innym? Jakie obszary podlegają automatyzacji, ile czasu i pieniędzy oszczędzają rozwiązania no-code?
Wybierz tematy, które
Cię interesują:
Zapisz się do newslettera
Jak pozbyć się papieru z działu prawnego?
Nawet połowa modeli prowizyjnych nie zapewnia firmom pożądanych wyników sprzedaży. Nieefektywne zarządzanie prowiz…
20 czerwca 2024
Jak zarządzać flotą pojazdów w aplikacji Qalcwise?
Nawet połowa modeli prowizyjnych nie zapewnia firmom pożądanych wyników sprzedaży. Nieefektywne zarządzanie prowiz…
20 czerwca 2024

Pełna elastyczność procesów
Rozwiązania budowane od podstaw

Pełna elastyczność procesów Rozwiązania budowane od podstaw

to Qalcwise

Poznaj naszą platformę no-code i sprawdź wszystkie opcje. Nowoczesne narzędzia są dostosowane do indywidualnych procesów biznesowych. Jesteś zainteresowany, ale nie rozumiesz wszystkiego? Nie martw się, wszystko wyjaśnimy! Sprawdź no-code!

Wahasz się?
Nie bój się i sprawdź nasze możliwości!
Rozpocznij 30-dniowy okres próbny!

Masz okazję przetestować najpopularniejsze aplikacje.
Jeśli uznasz, że naprawdę usprawnią pracę Twojej firmy, wdróż je jak najszybciej. Dołącz do grona zadowolonych użytkowników i korzystaj ze sprawności no-code.
Nie wymagamy karty kredytowej.

Nie bój się i sprawdź nasze możliwości! Rozpocznij 30-dniowy okres próbny!