NO-CODE
Citizen Developer – jakie pełni funkcje w firmie, skąd się wzięło to „stanowisko” i jaka jest przyszłość takiego zakresu obowiązków?
by Przemysław Fura
01 sierpnia 2022
2 min
Reading Time: 2 minutes

Rosnąca nieustannie funkcjonalność oraz popularność platform typu No-Code i Low-Code przyczyniła się w dużym stopniu do tego, kim i czym zajmują się obecnie Citizen Developer. Pomimo tego, iż na pierwszy rzut oka brzmi to jak samodzielne stanowisko, w praktyce termin Citizen Developera traktować należy bardziej jako zestaw umiejętności. Kim dokładnie są Citizen Developerzy? Kto jako pierwszy podjął się próby zdefiniowania tego pojęcia? Jaka jest przyszłość takiego zakresu obowiązków? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Citizen Developer co to znaczy i kto wprowadził ten termin?

Pierwszą próbę zdefiniowania pojęcia Citizen Developer podjęło znane obecnie na całym świecie amerykańskie przedsiębiorstwo analityczno-badawcze Gartner. Firma ta od 1979 roku specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze strategicznym wykorzystaniem technologii w biznesie. Zgodnie z ich definicją Citizen Developer jest osobą, która:

  • tworzy aplikacje biznesowe na potrzeby własne, firmy lub poszczególnych działów
  • wykorzystuje narzędzia i środowiska programistyczne, które nie są sprzeczne z wytycznymi działu bezpieczeństwa oraz IT
  • jest częścią działu biznesowego i tym samym nie podlega, ani nie raportuje pod działem IT

Citizen developer kto to jest dokładnie?

Najprościej rzecz ujmując, mianem Citizen Developera określić można osoby, które nie będąc developerem z zawodu (tzn. ukończone studia kierunkowe), podejmują się tworzenia własnych aplikacji, usprawnień i narzędzi przy pomocy platform typu no-code oraz low-code. Za doskonały przykład mogą posłużyć osoby, które pracując na stanowiskach takich jak choćby analityk, manager, handlowiec i zdobyły wiedzę niezbędną do zoptymalizowania wewnętrznych procesów. To właśnie dzięki nowoczesnym i niewymagającym wiedzy z zakresu programowania platformom no-code Citizen Developerzy są w stanie odciążyć niemalże każdy dział IT. Mając na względzie utrzymujące się od wielu lat na wysokim poziomie zapotrzebowanie na programistów, łatwo zrozumieć można, w jaki sposób powstała luka, którą z własnej inicjatywy starają się zapełnić programiści obywatelscy.

Czym zajmuje się osoba z kompetencjami Citizen Developer Microsoft?

Citizen Developer Microsoft to termin zarezerwowany dla osób, które do tworzenia narzędzi i aplikacji biznesowych wykorzystują opracowane przez Microsoft Power Apps. Podobnie jak w przypadku platform typu no-code wstępnie skompilowane szablony aplikacji modyfikuje się tam przy pomocy przeciągania i opuszczania (ang. Drag&Drop). Dzięki temu nawet bez jakiejkolwiek znajomości języków programowania można łatwo i szybko stworzyć w pełni dopasowane do potrzeb rozwiązania w postaci aplikacji biznesowych. Warto tu jednak zwrócić uwagę, iż Microsoft Power Apps zaliczą się do platform low-code, co znacząco podnosi poziom wymaganej wiedzy przez Citizen Developera.

Wyszukaj
Interesujesz się automatyzacją?
Zastanawiasz się jak no-code pomógł innym? Jakie obszary podlegają automatyzacji, ile czasu i pieniędzy oszczędzają rozwiązania no-code?
Wybierz tematy, które
Cię interesują:
Zapisz się do newslettera
Ogłoszenie planu połączenia Qalcwise.com oraz Enovem Sp. z o. o.
Rosnąca nieustannie funkcjonalność oraz popularność platform typu No-Code i Low-Code przyczyniła się w dużym sto…
23 kwietnia 2024
Szybka obsługa PPK w aplikacji Qalcwise
Rosnąca nieustannie funkcjonalność oraz popularność platform typu No-Code i Low-Code przyczyniła się w dużym sto…
23 kwietnia 2389

Pełna elastyczność procesów
Rozwiązania budowane od podstaw

Pełna elastyczność procesów Rozwiązania budowane od podstaw

to Qalcwise

Poznaj naszą platformę no-code i sprawdź wszystkie opcje. Nowoczesne narzędzia są dostosowane do indywidualnych procesów biznesowych. Jesteś zainteresowany, ale nie rozumiesz wszystkiego? Nie martw się, wszystko wyjaśnimy! Sprawdź no-code!

Wahasz się?
Nie bój się i sprawdź nasze możliwości!
Rozpocznij 30-dniowy okres próbny!

Masz okazję przetestować najpopularniejsze aplikacje.
Jeśli uznasz, że naprawdę usprawnią pracę Twojej firmy, wdróż je jak najszybciej. Dołącz do grona zadowolonych użytkowników i korzystaj ze sprawności no-code.
Nie wymagamy karty kredytowej.

Nie bój się i sprawdź nasze możliwości! Rozpocznij 30-dniowy okres próbny!