Aplikacje dla biznesu
Jak przeprowadzić rekrutację i onboarding zdalnie?
by Przemysław Fura
07 stycznia 2020
6 min
Reading Time: 6 minutes

Czas, abyście poznali Piotra! Piotr wie, że automatyzacja rekrutacji to jedna z najpilniejszych potrzeb działu Kadr. Jego firma zatrudnia zdalnych pracowników, potrzebuje więc też narzędzia, które wesprze wdrażanie nowozatrudnionych „na odległość”. Piotrowi pomoże w tym aplikacja do rekrutacji i onboardingu Qalcwise. Nie tylko dlatego, że uprości i skróci pracę, ale… zmieni rekrutację i onboarding w fascynującą misję rodem z gry komputerowej!

Piotr jest kierownikiem działu HR i fanem gier komputerowych. Uważa, że każdy dobry software powinien je przypominać. Korzystanie z systemów musi być przyjemnością! Piotr wie też, że aplikacje Qalcwise skracają nawet o 50% czas poszukiwania kandydata i zmniejszają koszty rekrutacji o 30% (te argumenty zapewne przekonały jego szefa). Jak to możliwe? Przede wszystkim przejmują najbardziej czasochłonne, powtarzalne zajęcia, pozwalając rekruterom zająć się cenniejszym zadaniami, jak spotkania, budowanie relacji z kandydatami i employer branding. Ręczne tworzenie ogłoszeń, procesowanie maili i CV, wysyłanie wiadomości z zaproszeniem na rozmowę, analiza jej wyników, przygotowanie dokumentacji dla nowego pracownika… to wszystko potrafi zajmować nawet 80% czasu rekrutera. Biurokracja zabija kreatywność i zaangażowanie. Sprawia, że HRy nie mają czasu choćby na przygotowanie solidnej informacji zwrotnej (wg badania serwisu Praca.pl nie otrzymuje jej aż 72% kandydatów!), nie mówiąc o angażowaniu się w budowanie marki pracodawcy. Dzięki automatyzacji HR nie tylko usprawniasz pracę Piotra i jego zespołu, ale też poprawiasz wizerunek firmy i doświadczenia kandydatów, dzięki czemu możesz liczyć nawet na ⅓ zgłoszeń więcej!

Zobacz, w czym aplikacja do rekrutacji i onboardingu od Qalcwise pomogła zespołowi Piotra (i całej firmie!). Z poziomu przeglądarki na komputerze i każdego urządzenia mobilnego, może teraz obsłużyć wszystkie etapy tego procesu. A dzięki przyjaznemu interfejsowi, poruszanie się po aplikacjach sprawia tyle frajdy, co wypełnianie kolejnych zadań w grze komputerowej!

1. Tworzenie nowego wakatu

Kierownik danego departamentu lub HR (Piotr!) może w prosty sposób stworzyć zapotrzebowanie na wakat, wypełniając formularz. Następnie jednym kliknięciem może wysłać wniosek do weryfikacji przełożonego, działu finansowego, dyrektora itd.

 

Stwórz nowy wakat – określ cechy stanowiska, wysokość wynagrodzenia, wymagane doświadczenie i przydziel benefity.

Przełożony (również jednym kliknięciem) akceptuje (lub odrzuca) wniosek, o czym wnioskujący zostanie natychmiast powiadomiony. Piotr nie musi sprawdzać, czy kolejne osoby odczytały wiadomość i zaakceptowały, ponieważ na bieżąco otrzymuje powiadomienia. Może też w każdej chwili sprawdzić status wniosku i osobę, która go procesuje, bez potrzeby wysyłania dodatkowych maili czy dzwonienia (patrz pkt. 7.).

2. Publikacja ogłoszeń o pracę

Zaakceptowany wakat wraca do Piotra. Aplikacja do rekrutacji automatycznie generuje anonimowy formularz z kodem URL gotowym do umieszczenia na stronie z ogłoszeniami o pracę. Piotr może (zgadłeś – jednym kliknięciem ;-)) opublikować ogłoszenie w dowolnym serwisie!

 

Aplikacja automatycznie generuje formularz, który możesz opublikować w serwisach rekrutacyjnych.
Tak może wyglądać formularz, który zobaczą aplikujący. Możesz go dowolnie spersonalizować!
3. Weryfikacja CV i umawianie rozmów rekrutacyjnych

Piotr otrzymuje powiadomienie, gdy kandydat wypełni ankietę, która wraz z CV zostaje zapisana w aplikacji (może też trafić na skrzynkę mailową). W tym momencie uruchamia się aplikacja do procedowania kandydata. Piotr może na bieżąco podejrzeć odpowiedzi, pobrać wybrane CV, umówić kandydata na rozmowę – automatycznie wysyłając mail z poziomu aplikacji. Może też odrzucić rozmowę czy kandydata. Na żadnym etapie rekruter nie musi wychodzić z aplikacji, otwierać arkusza czy skrzynki mailowej!

4. Rozmowa rekrutacyjna

Rekruter może skorzystać podczas rozmowy z automatycznie wygenerowanego formularza do oceny kandydata. Formularz powstaje na podstawie stworzonego wakatu i przypisanych do danego stanowiska wymaganych kryteriów. Po każdej rozmowie Piotr może wysłać podsumowanie do innego działu czy przełożonego. Może przyjąć kandydata i wysłać wstępną ofertę lub zaprosić go na kolejną rozmowę i wskazać rekrutera.

 

Podczas rozmowy rekrutacyjnej wprowadź odpowiedzi kandydata i zdecyduj o wyniku.
5. Negocjacje warunków

Piotr może podejrzeć wszystkie rozmowy i ich statusy, a także porównywać wyniki. Aplikacja do rekrutacji Qalcwise pozwala wygodnie negocjować warunki, zapisywać ustalenia i przekazywać do akceptacji.

 

Wygodnie sprawdź przebieg rozmów kwalifikacyjnych i porównaj wyniki kandydatów.
6. Onboarding

Jeśli kandydat został przyjęty, to rekruter może od razu rozpocząć proces onboardingu. Aplikacja do onboardingu pobiera automatycznie dane z aplikacji rekrutacyjnej i tworzy listy zadań i przekazuje je do poszczególnych działów, wysyłając powiadomienia np. do  administracji, HR, IT. Poszczególne działy odznaczają zrealizowane zadania, dzięki czemu Piotr ma pełną kontrolę nad procesem. Aplikacja pozwala przydzielić szkolenia, badania, terminy spotkań i niezbędne umowy, regulaminy itd. Co więcej Piotr może dodawać także materiały szkoleniowe – dokumenty, filmy itp. W jednym miejscu Piotr ma dostęp do wszystkich informacji dotyczących onboardingu kandydata.

Gdy nowy pracownik będzie miał rozpocząć pracę wystarczy, że Piotr kliknie przycisk “Powitaj pracownika”, a ten otrzyma link do swojego profilu, a na nim zobaczy wszystkie przygotowane informacje, dokumenty. Wykonane zadania będzie mógł odhaczyć, a gdy zrobi wszystkie powiadomienie trafi do jego przełożonego i HR. Gdy nowa osoba dołączy do zespołu, aplikacja automatycznie wyśle maila informacyjnego do wszystkich pracowników. Dzięki aplikacji nawet zdalny onboarding nie stanowi problemu!

 

W aplikacji do Onboardingu możesz przydzielić zadania związane z przygotowaniem stanowiska dla nowego pracownika poszczególnym departamentom (Administracja, IT, HR itd.)
Aplikacja pozwala też zamieścić niezbędne informacje, dokumenty i materiały szkoleniowe dla nowego pracownika.
Nowy pracownik może odznaczać zrealizowane zadania i szkolenia, dzięki czemu przełożony zna ich status.
7. Workflow

A teraz coś, co może przypominać dziennik zadań w grach komputerowych! Wszystkie działania w procesie rekrutacji i onboardingu możesz śledzić w Workflow. Tutaj możesz zdefiniować graczy… znaczy się uczestników, zadania, uprawnienia i przebieg procesu. Interaktywne Workflow pozwala zawsze być na bieżąco i kontrolować postępy prac oraz obieg dokumentów. Dzięki temu Piotr nadąża za fabułą i może z sukcesem ukończyć misję 😉

 

Aplikacja rekrutacyjna pozwala graficznie zdefiniować obieg prac i dokumentów. W łatwy sposób możesz przypisać zadania i uprawnienia innym pracownikom, a później śledzić status zadań.
Dlaczego Qalcwise?

Jak wiesz na rynku możesz znaleźć wiele programów automatyzujących proces rekrutacji, jednak Qalcwise ma nad nimi kilka istotnych przewag:

  • Po pierwsze wszystkie opisane etapy możesz w 100% spersonalizować i dostosować do specyfiki swojej firmy. Możesz ustawić dowolne kryteria, alerty, uprawnienia i zdefiniować obieg zadań i dokumentów (Workflow). Aplikacja do zarządzania rekrutacją jest w pełni customizowana i pozwala na rozbudowę o wszelkie niezbędne funkcjonalności… co najlepsze – bez udziału IT! Tę wszechstronność i samoobsługowość zawdzięcza technologii no-code (bez programowania), która pozwala tworzyć i konfigurować aplikacje pracownikom bez umiejętności technicznych. A więc Piotr może sam zmodyfikować aplikację do HR, jeśli proces ulegnie zmianie.
  • Po drugie aplikację do rekrutacji możesz zintegrować nie tylko z innymi aplikacjami (np. do oceny pracowników, rozliczania urlopów, delegacji), ale też z dowolnym już istniejącym systemem w firmie lub zewnętrznym serwisem do rekrutacji. Dzięki temu nie musisz przenosić danych między systemami. Naprawdę zyskujesz w pełni wielozadaniowe centrum dowodzenia!
  • Po trzecie, to centrum możesz odpalić na smartfonie (i każdym innym mobilnym urządzeniu)! Możesz zlecać, rozliczać zadania, umawiać rozmowy gdziekolwiek jesteś.  Apliakcje doskonale sprawdzaja się, gdy Ty i Twój zespół pracujecie zdalnie!
  • Po czwarte, dzięki inteligentnej automatyzacji wystarczy, że Piotr raz wypełni formularz (nowy wakat), na podstawie którego aplikacja wygeneruje kolejne formularze, wnioski itp. zarówno do obsługi procesu rekrutacji, jak i onboardingu. Stworzony na początku wniosek odbudowywany jest kolejnymi danymi, więc każdy pracownik zyskuje kompleksowy profil. Takiej transparentności i kontroli nie zapewni żadne inne rozwiązanie!
  • Po piąte, aplikacje Qalcwise są wyjątkowo przejrzyste i intuicyjne. Tak jak wspomnieliśmy na początku, poruszanie się po nich jest tak przyjemne, jak przechodzenie misji w grach komputerowych! Na przykład widok etapu, w którym Piotr mógł dodać nowemu pracownikowi szkolenia i materiały szkoleniowe został zainspirowany tworzeniem zadań dla bohaterów gier. To drobiazg, ale diabeł tkwi przecież w szczegółach. Użyteczność i przyjazność naszych aplikacji zamienia pracę z nimi w przyjemność!

A Ty, chciałbyś skrócić czas rekrutacji i onboardingu w swojej firmie? A przy okazji obniżyć jego koszty o 30%? I poczuć się jak bohater gry przygodowej? Jeśli tak, to zajrzyj na stronę o aplikacji do rekrutacji i onboardingu lub napisz do nas bezpośrednio na: qalcwise@qalcwise.com

Wyszukaj
Interesujesz się automatyzacją?
Zastanawiasz się jak no-code pomógł innym? Jakie obszary podlegają automatyzacji, ile czasu i pieniędzy oszczędzają rozwiązania no-code?
Wybierz tematy, które
Cię interesują:
Zapisz się do newslettera
Qalcwise w czołówce europejskich liderów w G2 Winter 2020 Report!
Czas, abyście poznali Piotra! Piotr wie, że automatyzacja rekrutacji to jedna z najpilniejszych potrzeb działu Kadr. …
15 lipca 2024
Jak stworzyć dział HR bez papieru?
Czas, abyście poznali Piotra! Piotr wie, że automatyzacja rekrutacji to jedna z najpilniejszych potrzeb działu Kadr. …
14 lipca 2061

Pełna elastyczność procesów
Rozwiązania budowane od podstaw

Pełna elastyczność procesów Rozwiązania budowane od podstaw

to Qalcwise

Poznaj naszą platformę no-code i sprawdź wszystkie opcje. Nowoczesne narzędzia są dostosowane do indywidualnych procesów biznesowych. Jesteś zainteresowany, ale nie rozumiesz wszystkiego? Nie martw się, wszystko wyjaśnimy! Sprawdź no-code!

Wahasz się?
Nie bój się i sprawdź nasze możliwości!
Rozpocznij 30-dniowy okres próbny!

Masz okazję przetestować najpopularniejsze aplikacje.
Jeśli uznasz, że naprawdę usprawnią pracę Twojej firmy, wdróż je jak najszybciej. Dołącz do grona zadowolonych użytkowników i korzystaj ze sprawności no-code.
Nie wymagamy karty kredytowej.

Nie bój się i sprawdź nasze możliwości! Rozpocznij 30-dniowy okres próbny!